Jak bronić się przed udarem?

Ostatnie kilka tygodni należało do najgorętszych w tym roku… pogoda dopisywała, jednak takie upały to dla wielu z nas daleko poza temperaturą optymalną.  Jeśli z niecierpliwością wyczekiwaliście ochłodzenia, mamy niestety złe wiadomości – prognozy pogody na najbliższe dni nie pozostawiają złudzeń – nadchodzi kolejna fala upałów.

Takie wysokie temperatury i pełne nasłonecznienie to raj dla młodzieży i urlopowiczów – jednak dzieci, luzie starsi, osoby otyłe i schorowane (zwłaszcza cukrzycy, nadciśnieniowcy oraz osób zażywające silne leki przeciwdepresyjne), powinny w tym okresie szczególnie uważać. Ekstremalne temperatury niosą za sobą ryzyko wielu nieprzyjemnych dolegliwości – przegrzanie organizmu prowadzące do udaru, a czasem nawet do śmierci to zagrożenie również dla osób będących w doskonałej kondycji i  w pełni zdrowia. Dlatego dziś spróbujemy w kilku prostych krokach podpowiedzieć jak zabezpieczyć organizm w takie upalne dni.

Jak objawia się udar słoneczny?

Do podstawowych symptomów, które w okresie wysokich temperatur mogą zwiastować kłopoty związane z przegrzaniem organizmu należą m.in. silne bóle głowy, uczucie niepokoju, osłabienie i mdłości. Potem może pojawić się wysoka temperatura, przyspieszenie tętna i częstotliwości oddechów. Grozi to utratą przytomności i stanowi zagrożenie dla życia!

Na szczęście przegrzania i udaru można w bardzo prosty sposób uniknąć –  wystarczy zastosować się do kilku prostych zasad.

Jak uniknąć przegrzania i udaru?

Pierwsza i najważniejsza to właściwie banał – najlepiej zrobimy nie pozostając zbyt długo na słońcu! Jeśli wystawiamy się na zbyt długie oddziaływanie promieni słonecznych, nasz organizm przestaje sobie radzić z odprowadzaniem ciepła – taka sytuacja dość szybko doprowadzić może do przegrzania.

Zasada numer dwa jest również oczywista – kiedy jest gorąco, pocimy się, a kiedy się pocimy konieczne jest uzupełnianie płynów w organizmie. Najlepsza będzie zwykła mineralna woda, jeśli jednak nie przepadamy za jej smakiem zastąpić ją można ziołowymi herbatami, które schłodzone (ale tylko do temperatury pokojowej!) nawodnią nasz organizm równie dobrze. Polecamy zwłaszcza herbatkę Gonseen, która zawierając kompleks bioorganomineralny z wód morza martwego dodatkowo uzupełni braki w makro i mikroelementach, które wydalamy z organizmu razem z potem.

Wody używajmy również do schładzania głowy i karku – to zasada numer trzy. Chłodne okłady nie tylko przyniosą ulgę, ale również wyrównają temperaturę ciała. Jeśli podejrzewamy u siebie lekkie przegrzanie zastosujmy schłodzone kompresy z wód morza martwego – maja działanie lekko przeciwbólowe szybko przywrócą one naszemu organizmowi utracony balans!

W szczególnie upalne dni, kiedy na niebie nie ma ani jednej chmurki, a my nie możemy schronić się w cieniu nie zapominajmy o ochronie głowy – słomkowy kapelusz, chusta, czy czapka z daszkiem będą skuteczną barierą przed zbyt mocnym nagrzaniem tej szczególnie podatnej na działanie słońca części naszego ciała. Przegrzanie głowy na skutek bezpośredniego działania promieni słonecznych zaburza działanie mechanizmów regulujących temperaturę w organizmie.

Następną poradą jest całkowita rezygnacja z używek – kawa, alkohol i papierosy to w czasie upałów nasi wrogowie numer dwa – zaraz po morderczym słońcu! Podczas, gdy dwie pierwsze mają działanie odwadniające, to ostatnia, a właściwie zawarta w papierosach nikotyna obkurcza naczynia krwionośne, przez co o wiele gorzej znosimy wysokie temperatury. Jeśli nie uda nam się choć na te kilka dni upałów otrzymać używkowej abstynencji szybko zauważymy zgubne skutki – nasze ciało będzie obrzmiałe, nogi i ręce opuchnięte, a my nie będziemy mieli ani krztyny energii…chyba nie warto?

Na koniec pamiętajmy – najlepsza ochroną przed słońcem jest skrycie się przed nim w chłodnym i przewiewnym miejscu. Osoby starsze oraz z chorobami układu krążenia, a także małe dzieci powinny ograniczyć wychodzenie na dwór, zwłaszcza między godz. 10 a 15. Kiedy przebywamy w domu okna wychodzące na stronę słoneczną powinny być zasłonięte i zamknięte. Najlepiej otwierać je w nocy. Dobrze jest brać chłodne kąpiele lub prysznice.

Jeśli niestety nie mamy takiej możliwości i musimy wyjść na zewnątrz pamiętajmy o powyższych zasadach i koniecznie…ubierzmy się! Polecamy zwłaszcza lekkie, przewiewne ubrania z naturalnych tkanin w jasnych kolorach, które odbijają promieniowanie słoneczne. dzięki nim skóra nie będzie pochłaniać energii cieplnej, a my będziemy czuć się – paradoksalnie –  znacznie lepiej niż gdybyśmy odsłonili zbyt wiele!

 


Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *