Alergia na kurz domowy u dziecka

 Małe dzieci coraz częściej zapadają na alergie, wśród których najpopularniejsze są różne odmiany alergii wziewnych, przede wszystkim zaś alergia na kurz. Specjaliści wymieniają kilka podstawowych przyczyn, które mają wpływ na taki stan rzeczy, przede wszystkim zaś skłonności genetyczne oraz postępujące zanieczyszczenie środowiska. Młode organizmy dzieci znacznie gorzej znoszą regularny kontakt z zanieczyszczonym powietrzem i wysokoprzetworzoną żywnością, reagując na te czynniki wytwarzaniem przeciwciał i w konsekwencji alergią. Warto więc dowiedzieć się, jak zminimalizować ryzyko pojawienia się przykrego schorzenia, jakim jest alergia na kurz u dziecka, a także jak pomóc małemu alergikowi.

Skąd u dziecka alergia na kurz?

Wśród wielu czynników, będących przyczyną pojawiania się alergii na kurz u dzieci, jednym z najważniejszych są predyspozycje genetyczne. W przypadku, gdy oboje rodzice są alergikami, prawdopodobieństwo, że ich pociecha także będzie miała skłonność do nadwrażliwości różnego rodzaju, wynosi aż 75%. Natomiast jeśli tylko jedno z nich zmaga się z alergią, ryzyko, że dziecko zachoruje na alergię spada do około 50%, co jednak i tak stanowi wysokie prawdopodobieństwo. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że objawy nadwrażliwości alergicznej u dziecka w większości przypadków są takie, jak u jego rodziców-alergików.

Cywilizacyjni winowajcy

Dziedziczenie jest najczęściej wymienianym, aczkolwiek wcale nie najważniejszym powodem występowania alergii na kurz u dzieci. Inne, równie znaczące czynniki związane są z zanieczyszczeniem środowiska i zbyt szybkim postępem cywilizacyjnym: dziecku szkodzi zanieczyszczone powietrze, wysokoprzetworzona żywność a także niekorzystne warunki środowiskowe. Istnieje także teoria, według której jednym z powodów, dla których u dzieci pojawia alergia na kurz, jest zbyt rygorystyczne przestrzeganie zasad higieny przez rodziców. Młody organizm, który nie ma regularnego kontaktu z tak pospolitym alergenem, jakim jest kurz, nie ma też możliwości uodpornienia się na niego. Tezę tę potwierdzają badania, które dowodzą, że w dużych miastach jest znacznie więcej dzieci z problemami alergicznymi, niż na wsiach. Paradoksalnie więc, zbytnia dbałość o czystość zamiast chronić dziecko – osłabia jego organizm, tym bardziej narażając go na alergię, wraz z jej przykrymi konsekwencjami.

Alergia na kurz – jak pomóc dziecku?

Dziecko, cierpiące na alergię na kurz, nie ma łatwego życia. Trudniej pogodzić mu się z chorobą niż osobie dorosłej, bo nie rozumie ograniczeń, które są na niego nakładane. By uniknąć ataków alergii, postaraj się więc maksymalnie oczyścić przestrzeń wokół Twojego dziecka, ale także rozmawiaj z nim o jego chorobie. Od najmłodszych lat ucz swoje dziecko dbania o porządek, zainwestuj w odkurzacz z filtrem HEPA, pościel i materac dziecka wyposaż w pokrowce dla alergików. Nie zapominaj także o regularnym wzmacnianiu organizmu dziecka poprzez podawanie mu – najlepiej pod kontrolą lekarza lub po konsultacji z nim – suplementów, bogatych w witaminy i mikroelementy. Doskonale sprawdzą się naturalne produkty mineralno-witaminowe Dr Nona, wśród których warto wymienić batoniki Dakseen – są one nie tylko smaczne, ale także zdrowe, gdyż zapewniają młodemu organizmowi optymalną dawkę witamin i minerałów, pochodzących z naturalnych źródeł. Dzieci z pewnością polubią też Chocoseen – pyszny napój czekoladowy, który możemy podawać na mleku bądź na wodzie, w zależności od preferencji. Z kolei w oczyszczaniu organizmu z toksyn niezastąpiona jest ziołowa herbata Gonseen, którą możesz także dodawać do kąpieli w przypadku wysypki – zawarte w niej naturalne składniki łagodzą także objawy skórne. Wzmacnianie od wewnątrz warto wspomóc kuracją zewnętrzną: skuteczne w walce z alergią zarówno u dzieci, jak i dorosłych, są kąpiele w Kwartecie Soli z Morza Martwego, dla których doskonałym uzupełnieniem będą naturalne kremy i balsamy, na przykład Balsam Solaris. Pamiętaj, że dzięki tym preparatom wspomożesz organizm dziecka w walce z alergenami, a alergia na kurz będzie dla niego znacznie mniej uciążliwa. 


Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *