Alergia na jad owadów – co trzeba wiedzieć?

Ukąszenia owadów to problem, na który latem jesteśmy narażeni o wiele bardziej niż w pozostałe pory roku – kiedy okoliczności przyrody są sprzyjające, owady tak jak i my wykazują zwiększoną aktywność. W naszym klimacie narażeni jesteśmy zwłaszcza na ataki komarów, meszek, pszczół i os. Groźne są również ugryzienia kleszczy oraz niektórych gatunków pająków. Niestety podczas gdy o niektórych z nas ich skutki mogą być ledwo odczuwalne, u innych – wręcz przeciwnie. Miejsce ukąszenia puchnie i boli, może pojawić się ogólne osłabienie organizmu, gorączka, a nawet trudności z oddychaniem – to reakcja alergiczna!

To, jak zareagujemy na ukąszenie jest uzależnione od reakcji naszego organizmu, a ściślej układu immunologicznego. U każdego z nas działa on z różną siłą i dlatego też różne są nasze odpowiedzi na jad – kiedy są skrajnie nasilone i wiążą się z różnymi nieprzyjemnymi objawami mówimy o alergii. U osoby uczulonej wystarczy użądlenie jednego owada, aby wywołać objawy choroby, niekiedy ciężkie i zagrażające życiu! U osób nieuczulonych w wyniku ugryzienia może pojawiać się zaczerwienienie, lekki ból i niewielka opuchlizna. Kiedy objawy te nie są zbytnio nasilone (średnica obrzęku nie powinna przekraczać 10 cm i utrzymywać maksymalnie dobę), możemy to uznać jako reakcję tzw. fizjologiczną, czyli organizm broni się.

Alergia na jad owadów – symptomy

U osób uczulonych natomiast mogą wystąpić dwa typy ostrej reakcji na toksyny wprowadzone do tkanek przez ukąszenia owadów – tzw. reakcja miejscowa i reakcja uogólniona. I o ile ta pierwsza nie jest szczególnie groźna, druga może prowadzić nawet do śmierci. Reakcja miejscowa związana z dużą bolesnością, zaczerwienieniem i obrzękiem przekraczającym 10 cm średnicy oraz nie ustępującym przez 24 godziny. Nie należy obawiać się kiedy występuje w obrębie tułowia czy kończyn, nieco gorzej to wygląda kiedy zaatakowana została twarz lub szyja – wówczas reakcja miejscowa tkanek może prowadzić do obrzęku gardła lub krtani i spowodować śmierć wskutek uduszenia.
Z innymi objawami wiąże się reakcja uogólniona, czyli reakcja całego organizmu – może dotyczyć praktycznie wszystkich układów naszego ciała – oddechowego, trawiennego, sercowo-naczyniowego, itd. Charakterystyczna jest tutaj pokrzywka, świąd i niepokój –  kiedy przebiega łagodnie oraz obrzęk naczynioruchowy, duszności, mdłości i zawroty głowy w trudniejszych przypadkach. Symptomy takie jak stan splątania, ogólne osłabienie, lęk, spadek ciśnienia, włącznie z utratą przytomności i zapaścią świadczą o ciężkiej postaci alergii.

Wystąpienie chorobowych objawów związanych z uczuleniem jest ściśle powiązane z czasem. Im wcześniej się pojawią, tym gwałtowniejszy, potencjalnie zagrażający życiu będzie ich przebieg. Warto wiedzieć, że pomimo iż reakcja alergiczna na ukąszenie owada nie należy do stanów przewlekłych i ustępuje w przeciągu dwóch do trzech dni,  to jednak może pojawić się ponownie po upływie kilkunastu godzin od początkowej poprawy – to tzw. rekacja dwufazowa. Co najgorsze – nie jest regułą, że alergia pojawi się już podczas pierwszego ukąszenia, natomiast każde kolejne może wiązać się z ryzykiem gwałtownej reakcji organizmu – tzw. wstrząsu anafilaktycznego, który bezpośrednio zagraża naszemu życiu.

Jak zachować się kiedy ukąsi nas owad?

Po pierwsze – pod żadnym pozorem nie należy wpadać w panikę – zachowanie spokoju będzie lepszym wyjściem – musimy bowiem niezwykle uważnie obserwować, co dzieje się z osobą zaatakowaną przez owada. Jeśli agresorem była pszczoła pamiętajmy o usunięciu żądła, które nadal może wprowadzać do organizmu toksyny. Miejsce ukąszenia należy koniecznie odkazić – np. przy pomocy Płynu do płukania jamy ustnej Dr Nona, który zawiera komponenty antybakteryjne i przeciwzapalne. Reakcję uczuleniową pomoże okiełznać zwyczajne zanurzenie ugryzionego miejsca w zimnej wodzie – niska temperatura obkurczy naczynia krwionośne i w ten sposób nieco spowolni rozprzestrzenianie się jadu. Na ranę można także przyłożyć chłodny Kompres z Morza Martwego Dr Nona, który dodatkowo przyczyni się do uśmierzenia bólu i będzie wyciągał toksyny na zewnątrz. W razie wystąpienia silnego swędzenia można zastosować specjalne maści przeciwświądowe lub zażyć lek antyhistaminowy; kiedy natomiast nasilony jest ból i pieczenie idealny będzie Krem Dynamiczny lub Balsam Solaris firmy Dr Nona. W przypadku wszystkich ukąszeń zawsze wypijajmy duże ilości herbatki Gonseen, która wyprowadzi toksyny z naszego organizmu. Dodatkowo możemy podać 2-3 kapsułki doskonałego antyoksydantu jakim jest Okseen.

Jeżeli w krótkim czasie zaobserwujemy symptomy wstrząsu, albo dodatkowe objawy (m.in. osłabienie, zawroty głowy i wymioty) koniecznie wezwijmy na pomoc specjalistę lub udajmy się do najbliższego szpitala. Taka sytuacja zdarza się nie po raz pierwszy? To znak, że ta osoba jest uczulona i powinna mieć przy sobie specjalny doraźny lek – pen z adrenaliną, który pobudzi organizm do walki i pomoże zminimalizować ryzyko wstrząsu. Następnie wezwijmy lekarza. Szybka reakcja może uratować życie!


Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *