Co to są kosmeceutyki?


 Świadoma i pragnąca dbać o swoją skórę kobieta zwykle przeżywa w drogerii prawdziwe dylematy. Spacerując pomiędzy półkami, wypełnionymi różnego rodzaju kosmetykami często nie wiemy, który z nich wybrać, ani też czym się kierować podczas dokonywania wyboru. Podjęcie decyzji jest szczególnie trudne, gdy zależy nam na jak najlepszym działaniu specyfiku. Warto jednak wiedzieć, że naprawdę skutecznych środków, które nie tylko wykazują działanie pielęgnacyjne, ale mogą także wpływać na nasze zdrowie, nie znajdziemy w drogeriach. Produkty, o których mowa, pod względem działania plasują się pomiędzy lekami a kosmetykami, a ich nazwa brzmi kosmeceutyki.

Kosmeceutyki – czym się wyróżniają

Termin „kosmeceutyki” istnieje już od lat 70. ubiegłego wieku, a wprowadzony został przez profesora dermatologii Alberta M. Kligmana z Uniwersytetu Pensylwanii dla określenia odrębnej kategorii produktów, których działanie jest słabsze, niż działanie leków, ale silniejsze od działania tradycyjnych kosmetyków pielęgnacyjnych. Kosmeceutyki wykazują więc delikatne działanie lecznicze lub wspomagają leczenie, a ich zastosowanie przynosi naszej skórze o wiele większe korzyści, niż używanie tradycyjnych kremów czy balsamów. Wyróżniają się przede wszystkim wysokim stężeniem substancji aktywnych, które mogą mieć wpływ na procesy fizjologiczne i biochemiczne, zachodzące w naszej skórze, a do ich tworzenia wykorzystuje się najnowsze zdobycze zarówno farmakologii, jak i biotechnologii. Substancje aktywne, najczęściej stosowane przy produkcji kosmeceutyków, to przede wszystkim starannie wyselekcjonowane witaminy i minerały, antyoksydanty, a także naturalne ekstrakty roślinne o różnorodnych funkcjach i działaniu. Do wielu kosmeceutyków dodaje się metale o silnym działaniu antybakteryjnym, które poprawiają koloryt skóry i efektywnie wiążą wilgoć w naskórku, zapobiegając jej utracie. Te specyficzne kosmetyki nie zawierają natomiast sztucznych konserwantów i barwników, które mogą uczulać i podrażniać skórę, dlatego chętnie stosują je panie o skórze wrażliwej i skłonnej do reakcji alergicznych. Warto również wspomnieć, że w skład współczesnych kosmeceutyków nierzadko wchodzą także substancje, które modyfikują czynności komórek skóry, co stanowi jedną z cech, zwykle zarezerwowanych jedynie dla leków.

Jak to działa?

Ze względu na swój wyjątkowy skład, kosmeceutyki wykazują znacznie silniejsze i bardziej wszechstronne działanie, niż ich kosmetyczne odpowiedniki o działaniu jedynie pielęgnacyjnym. Kosmeceutyki nie tylko odżywiają, nawilżają, wzmacniają i regenerują skórę, ale także wspomagają leczenie defektów skórnych oraz schorzeń dermatologicznych. Wysokie stężenie aktywnych substancji sprawia, że stosowanie odpowiednio dobranych kosmeceutyków równocześnie z leczeniem daje bardzo dobre efekty w terapii różnych odmian trądziku czy atopowego zapalenia skóry. Dodatkowo kosmeceutyki stymulują komórki skóry do regeneracji, dzięki czemu wzmacniają ją, chronią przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych oraz opóźniają procesy starzenia. Warto jednak pamiętać, że ze względu na wysokie stężenie substancji aktywnych, stosowanie nieprawidłowo dobranych kosmeceutyków może nieść ze sobą także ryzyko działań niepożądanych. Dlatego tak ważne jest świadome nabywanie tego typu środków, najlepiej po konsultacji z wykwalifikowanym farmaceutą lub dermatologiem.

Nowoczesne kosmetyki są o wiele skuteczniejsze od środków, dostępnych na rynku jeszcze kilkanaście lat temu. Szczególną ich grupę stanowią kosmeceutyki, które nie tylko pielęgnują, ale mogą także wspomagać leczenie wielu chorób. Ze względu na swój unikalny skład i wysoką zawartość substancji aktywnych kosmeceutyki gwarantują o wiele lepsze efekty niż te, które możemy osiągnąć, stosując zwykłe preparaty, dostępne w każdej drogerii. Dlatego warto bliżej zainteresować się tą grupą kosmetyków i zainwestować w preparaty, które skuteczniej pomogą nam zadbać o skórę, doskonale ją wzmacniając, odżywiając i nawilżając.