Alergie skórne – także Twój problem?
Posted on 20 lis, 2013 in Alergia | 0 commentsCoraz więcej jest osób, które cierpią na różnego rodzaju alergie – to prawie 30 proc. populacji, a z każdym kolejnym rokiem ta liczba wzrasta. Co więcej – choroby alergiczne dotyczą praktycznie każdej grupy wiekowej, niezależnie od płci. Ich objawy mogą ulegać różnicowaniu w różnych okresach życia tej samej osoby – może ona być również uczulona na kilka różnych alergenów w tym samym czasie, a stopień uczulenia i rodzaje uczulających czynników mogą się zmieniać wraz z wiekiem…
Już na podstawie tych kilku zdań możemy stwierdzić, że alergie należą do bardzo podstępnych chorób, a na dodatek ilość czynników, które są odpowiedzialne za rozwój alergii stale wzrasta. Zwykle można spotkać osoby uczulone na pyłki, kurz lub składniki pożywienia, jednak lista nie zamyka się w tym miejscu! W dzisiejszych czasach alergenem może być praktycznie każda substancja z którą mamy kontakt – poprzez dotyk, w żywności, a nawet we wdychanym powietrzu!
Co to jest alergia?
Alergia, zwana również nadwrażliwością organizmu, to nieprawidłowa reakcja obronna organizmu na bodźce, które w normalnych warunkach są nieszkodliwe. To wynik nadaktywności naszego układu odpornościowego – jego naturalną funkcją jest zdolność do obrony przed różnorodnymi, uchodzącymi za szkodliwe czynnikami zewnętrznymi. Czasem jednak reakcja immunologiczna jest nieprzystająca do rzeczywistego zagrożenia, a skutkiem takiego stanu rzeczy są objawy alergiczne układu oddechowego, pokarmowego lub skóry. Objawy alergiczne mogą atakować różne części naszego ciała, jak skórę, żołądek, jelita, oczy, nos czy oskrzela. W pewnych porach roku mogą być szczególnie uciążliwe, mowa tu przede wszystkim o wiośnie, kiedy u alergików nasila się łzawienie i katar, wywołany pyleniem roślin. Ich objawy są bardzo zróżnicowane – od lekkiego zaczerwienienia i swędzenia, poprzez łzawienie, katar, bóle głowy i mdłości, a na bolesnych nadżerkach i ranach, kłopotach z oddychaniem i niebezpiecznej opuchliźnie organów wewnętrznych skończywszy.
Alergia skórna – znak naszych czasów?
Obecnie najczęstszym i najbardziej dokuczliwym problemem dermatologicznym są alergie skórne. Skóra to niezwykle ważny narząd – ochronią nas przed szkodliwymi czynnikami występującymi w naszym środowisku, za pomocą potu oczyszcza organizm z toksyn, chroni nasze organy przed zmianami temperatury – to również część naszego ciała, którą może zobaczyć każdy – ze szczególnym uwzględnieniem twarzy i dłoni. Nic dziwnego, że alergie skórne to schorzenia z którymi walczymy najzacieklej, niestety często bezskutecznie.
Alergie skórne, w przeciwieństwie do innych, występują niezależnie od zmieniających się pór roku. Objawiają się miedzy innymi zaczerwieniem, obrzękami, wysypką, czasem także pokrzywką i różnego typu wypryskami. Często osoby cierpiące na tego rodzaju nadwrażliwość, skarżą się na szorstkość i suchość skóry, a także jej nieestetyczne, podobne do łupieżu złuszczanie. W przypadku pojawienia się wyprysków, alergicy cierpią na uciążliwe swędzenie, dokucza im również pękanie grudek, powodujące ból i nasilenie początkowych objawów. Zmiany skórne pojawiające się w przebiegu schorzeń o podłożu alergicznym powodują pogorszenie jakości życia i mogą prowadzić do licznych odległych powikłań.
Objawy mogące wskazywać na alergię skórną
Podejrzenie alergicznej choroby skóry może budzić obecność następujących objawów lub dolegliwości skórnych:
-
bąble jak po oparzeniu pokrzywą
-
zaczerwienienie skóry
-
pęcherzyki z płynem
-
drobne grudki na podłożu zaczerwienionej skóry
-
złuszczanie skóry
-
pęknięcia skóry
-
nawracające wysypki skórne
-
świąd.
Szczególną wskazówką pomocną w diagnozie jest związek między występowaniem wykwitów a kontaktem skóry z określonymi czynnikami chemicznymi lub biologicznymi. Należy pamiętać równocześnie, że każdy z wymienionych objawów może mieć wiele innych przyczyn niż alergia. Dopiero skojarzenie obrazu klinicznego i wyników badań dodatkowych – zwłaszcza alergologicznych – pozwala specjaliście na rozpoznanie choroby skóry o podłożu alergicznym.
Choroby skóry o podłożu alergicznym
Kiedy mówimy o alergiach skórnych najczęściej myślimy o atopowym zapaleniu skóry i wyprysku kontaktowym.
AZS
Atopowe zapalenie skóry (AZS), to choroba przewlekła, tzw. dermatoza z tendencją do okresów remisji i nawrotów. Jej etiologia wciąż pozostaje nie do końca poznana, choć wiele mówi się o podłożu genetycznym oraz czynnikach takich jak stres, życie w zanieczyszczonym środowisku oraz kontakcie z alergenami pokarmowymi lub wdychanymi razem z powietrzem (np. kurz, czy pyłki roślin). Do jej głównych charakterystyk można zaliczyć silny świąd, pojawianie się rumienia i przesuszeń, często również dochodzi do wysięków, w miejscach zmienionych chorobowo mogą pojawiać się rany i strupy.
Leczenie AZS nie należy do najprostszych – u około 40 % choroba pojawia się i znika cyklicznie przez całe życie. Dodatkowym utrudnieniem jest fakt, iż AZS często towarzyszą inne alergie (np. pokarmowe). Przy łagodnych postaciach choroby zaleca się stosowanie dodatkowo nie podrażniających środków myjących, tj. Halo-gel, czy oczyszczające mleczko Dr Nona. Ogromne znaczenie ma utrzymanie odpowiedniej temperatury i wilgotności w pomieszczeniach, ważne jest także wyeliminowanie z otoczenia osoby chorej kurzu, roztoczy i pleśni, a także sierści zwierząt futerkowych. W przypadku bardziej nasilonych objawów choroby warto sięgnąć po delikatne preparaty, które wspomogą osłabioną skórę w regeneracji, odbudowie płaszcza lipidowego oraz będą mieć działania delikatnie natłuszczające. Takim preparatem jest Balsam Solaris – prawdziwe pogotowie ratunkowe dla skory. W każdym przypadku konieczna jest konsultacja ze specjalistą! Jednak są to wszystko działania doraźne, które przynoszące ulgę w dolegliwościach typu swędzenie, zaczerwienienia itd.
Kluczowe jest unikanie stresu, gdyż należy on do czynników wywołujących chorobę – z tego względu dobrze jest stosować ziołowe suplementy o działaniu wyciszającym organizm, jak np. suplement Yamseen. Kolejnym bardzo ważnym czynnikiem jest oczyszczenie organizmu, najczęściej wyrzut na skórę jest efektem niesprawnie działającego organizmu, który woła o pomoc. Konieczne jest tez przeprowadzenie oczyszczania organizmu. Pomocna będzie oczywiście herbatka Gonseen oraz Cleanseen oraz dieta oparta o żywność naturalnego pochodzenia a nie przetworzona.
Wyprysk kontaktowy
Wyprysk kontaktowy – jak sama nazwa wskazuje – to reakcja skórna na kontakt z czynnikami uczulającymi i/lub drażniącymi. Na tę postać nadwrażliwości w głównej mierze narażone są osoby cierpiące na inne choroby o podłożu alergicznym – ich skóra jest po prostu o wiele bardziej wrażliwa i delikatna. Jednak wyprysk kontaktowy równie dobrze może pojawić także u ludzi zdrowych, niezależnie od wieku i płci. W zależności od mechanizmu powstawania choroby, można wyróżnić dwa typy wyprysku: z podrażnienia lub alergiczny. Objawy obydwu wariantów są praktycznie takie same: skóra w kontakcie ze szkodliwym czynnikiem staje się zaczerwieniona, pogrubiała i złuszcza się; charakterystyczne są podskórne grudki lub pęcherzyki wypełnione surowiczą treścią oraz pieczenie i świąd. W okresie zaostrzeń rumień nasila się, pęcherzyki mogą pękać, powodując wysięk i bolesne nadżerki.
O ile wyprysk z podrażnienia, pojawiający się po intensywnym kontakcie z czynnikami drażniącymi (m.in. detergenty, kwasy, czy inne środki chemiczne) może dotyczyć praktycznie każdego z nas, o tyle wyprysk alergiczny jest wywołany przez substancje, na które dana osoba jest uczulona – w przeciwnym wypadku reakcja nie zachodzi. W przypadku wyprysku z podrażnienia zmiany na skórze nie przekraczają nigdy miejsca kontaktu, a po usunięciu substancji drażniącej nie nasilają się i stopniowo wygasają. W przypadku wyprysku drugiego rodzaju może on pojawić się ponownie nie tylko po kontakcie z pierwotną przyczyną, lecz także pod wpływem wielu innych czynników drażniących. a trzeba wiedzieć, że wachlarz alergenów jest naprawdę szeroki – mogą to być substancje zawarte w kosmetykach, pierwiastki chemiczne tj. nikiel, czy chrom ( obecne np. w sztucznej biżuterii), substancje zapachowe, barwniki, konserwanty, środki czyszczące, zwykłe mydła, rozpuszczalniki, a nawet wełniane ubrania. Znając listę substancji najczęściej uczulających, łatwiej je zidentyfikować i wyeliminować z naszego otoczenia.
W przypadku wyprysku kluczowe jest łagodzenie zmian alergicznych, np. przy pomocy wspomnianego już balsamu solaris. Równie ważna jest delikatna pielęgnacja tych miejsc oraz codzienne oczyszczania np. przy pomocy Halo gelu. Wskazane są codzienne kąpiele w soli z Morza Martwego, która doskonale wpływa na kondycję skóry i pomaga jej w codziennej regeneracji. Warto także systematycznie oczyszczać organizm z toksyn i innych szkodliwych substancji pijąc każdego dnia Herbatkę Gonseen.
Alergie skórne – jak sobie z nimi radzić?
Jeżeli i Ty należysz do grona osób narażonych na alergie skórne, z pewnością zdajesz sobie sprawę jak ważna jest pielęgnacja Twojej skóry. Jest ona niezwykle wrażliwa, w wielu przypadkach odwodniona i przesuszona, co może prowadzić do nieprzyjemnego napięcia, nasilenia świądu, a także nadwrażliwości na podstawowe zabiegi higieniczne, czy kontakt z ubraniami. Z tego powodu kluczowe staje się wspomaganie skóry w jej naturalnych funkcjach!
Twoim głównym zadaniem jest unikanie stosowania silnych detergentów i kosmetyków – mogą one dodatkowo wysuszać skórę. Zastąp je naturalnymi kosmetykami bogatymi w substancje odżywcze i natłuszczające. Polecamy zwłaszcza nasz numer jeden w walce o piękną i zdrową skórę – balsam solaris, który ze względu na swoją wielozadaniowość doskonale zastąpi cała gamę innych kosmetyków – nawilży, natłuści i zregeneruje, a ponadto doskonale odżywi skórę! Dzięki wyselekcjonowanym składnikom podziała na zmienione chorobowo miejsca jak delikatny opatrunek – zniweluje świąd, załagodzi pieczenie oraz zminimalizuje zaczerwienienia i plamy. Dostępne w drogeriach żele pod prysznic zastąp Halo gelem – w przeciwieństwie do nich, jego pH jest maksymalnie zbliżone do pH Twojej skóry, dzięki czemu nie podrażni jej i nie zniszczy płaszcza lipidowego, zapewniając właściwy poziom nawilżenia przez całą dobę. Obydwa kosmetyki zapobiegają utracie wody, powodują wzrost elastyczności skóry i zmniejszają uczucie swędzenia.
Odpowiednio dobrane kosmetyki Dr Nona efektywnie redukują nadwrażliwość skóry na negatywne czynniki zewnętrzne. Chronią ją przed działaniem wolnych rodników oraz łagodzą stany zapalne naskórka. Nadają skórze promienny blask i zapewniają długotrwałe uczucie świeżości. Będą wspaniale współgrać z terapią leczniczą zalecona przez Twojego lekarza prowadzącego!