Alergia na kurz – skąd się bierze?

 Wśród wielu różnorodnych alergii, które coraz częściej atakują nasz organizm, alergia na kurz, a konkretnie na roztocza kurzu domowego jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych. Zapadają na nią ludzie w każdym wieku, choć najbardziej narażone są dzieci i młodzież. Jest wiele czynników, które zwiększają ryzyko pojawienia się nadwrażliwości na kurz, wśród których szczególny nacisk należy położyć na zanieczyszczenie środowiska i niewłaściwą dietę, bogatą w wysokoprzetworzoną, nasyconą konserwantami żywność.

Alergia na kurz a środowisko naturalne

Wydawać by się mogło, że to, co jemy bądź powietrze, którym oddychamy nie powinny mieć większego wpływ na pojawienie się alergii na kurz, w przypadku której przecież jedynie roztocza kurzu domowego są alergenem, wywołującym w naszym organizmie reakcję obronną. Nic bardziej mylnego – środowisko, w którym żyjemy, nieprawidłowa dieta, bierne bądź czynne palenie czy nawet nadmierny stres mogą mieć istotny wpływ na pojawianie się alergii, także na kurz. Nie dbając o siebie osłabiamy swój organizm i sprawiamy, że staje się on podatny na wszelkie schorzenia, a także gorzej sobie radzi w walce z nimi. Poprzez nieprawidłową dietę pozbawiamy się niezbędnych składników mineralnych i substancji odżywczych, dzięki czemu nasze ciało traci naturalną równowagę, funkcjonuje gorzej, co osłabia jego możliwości regeneracyjne.

Alergia na kurz da się leczyć

W przypadku, gdy naszym problemem jest alergia na kurz, odizolowanie chorego od alergenu – co stanowi podstawową metodę walki z alergią – jest stosunkowo trudne. Jednak przy odpowiedniej dozie samozaparcia nie jest to niemożliwe – dom alergika nigdy nie będzie całkowicie wolny od kurzu, jednak ilość szkodliwych roztoczy można w znaczący sposób ograniczyć. W przypadku ataków alergii skuteczne jest leczenie farmakologiczne, oparte przede wszystkim na podawaniu leków przeciwhistaminowych. Te preparaty nie likwidują wprawdzie przyczyn choroby, są jednak skuteczne w łagodzeniu najbardziej utrudniających funkcjonowanie objawów. Jako uzupełnienie dla terapii konwencjonalnej w leczeniu alergii warto także zastosować preparaty na bazie soli z Morza Martwego, które mają działanie oczyszczające i wzmacniające – na przykład kąpiele w Soli z Morza Martwego stymulują naturalne procesy regeneracyjne organizmu, wspomagając go w walce z alergią.

Z problemem, jakim jest alergia na kurz zmaga się coraz więcej osób na całym świecie. Są wśród nich zarówno osoby, dorosłe, jak i młodzież czy nawet małe dzieci. Z uwagi na wszechobecność alergenu bardzo trudno z nią walczyć, możemy jednak zadbać o to, by nasz organizm sprawniej sobie z nią radził. Pamiętajmy więc o prawidłowej, zbilansowanej diecie, bogatej w witaminy i mikroelementy, starajmy się unikać stresu, w miarę możliwości unikajmy też miejsc mocno zadymionych i zrezygnujmy z palenia – wbrew pozorom te czynności naprawdę mogą nam pomóc w walce z alergią na kurz. Jeśli dodatkowo zadbamy o regenerację organizmu i wzmocnienie naszego układu odpornościowego – możemy być pewni, że alergia na kurz przestanie być problemem, który spędza nam sen z załzawionych powiek i uniemożliwia normalne funkcjonowanie.


Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *