Dieta dla zdrowia


Zdrowe, świadome odżywianie stanowi filar dbałości o organizm. Zwracając uwagę na to, co jemy, nie tylko jesteśmy w stanie dostarczyć organizmowi niezbędne składniki odżywcze, ale także zapobiegać chorobom i wzmacniać odporność. Warto wiedzieć, że prawidłowe odżywianie w połączeniu z naturalną suplementacją naprawdę potrafi chronić przed wieloma schorzeniami, gdyż źródłem większości z nich w rzeczywistości jest zbyt niska podaż mikroelementów, które odżywiają wszystkie komórki ciała. Zwracając uwagę na to, by przyjmowane pożywienie dostarczało komórkom wszystkie niezbędne mikroelementy w odpowiednich ilościach, jesteśmy więc w stanie zmniejszać ryzyko wystąpienia nawet takich chorób, których źródła lekarze upatrują zupełnie gdzie indziej.

Odpowiednie zbilansowanie i regularność to podstawa

By nasz organizm prawidłowo funkcjonował, należy dostarczać mu odpowiednie dawki wszystkich niezbędnych składników odżywczych, do których zaliczają się węglowodany, białka, tłuszcze, a także woda, błonnik oraz witaminy i minerały. Zapotrzebowanie organizmu na poszczególne składniki jest różne: większość energii powinna pochodzić z węglowodanów złożonych (40-60% dziennego zapotrzebowania energetycznego), zawartość tłuszczy (które odgrywają istotną rolę w procesie przyswajania wielu witamin) powinna wynosić około 25-30%, natomiast białek – około 15%. Jednakże odpowiednie zbilanoswanie spożywanych przez nas posłów to nie wszystko – trzeba jeszcze przestrzegać ustalonych pór przyjmowania pokarmów. Warto mieć świadomość, że nasz organizm potrzebuje regularnych dostaw składników odżywczych, w przeciwnym razie zaczyna gromadzić tłuszcz „na zapas”, gdyż nie ma pewności, kiedy następnym razem może spodziewać się zastrzyku energii. Z tego powodu optymalne przerwy między posiłkami powinny wynosić 3-5 godzin, a pięć małych posiłków sprawdzi się znacznie lepiej, niż dwa duże. Powinny o tym pamiętać zwłaszcza panie w okresie menopauzy, których metabolizm zaczyna zwalniać, co sprzyja przybieraniu na wadze.

Nutraceutyki – co to takiego?

By być pewnym, że odżywiamy się zdrowo, a zawartość naszego talerza pozytywnie wpływa na biochemiczne procesy, zachodzące w organizmie, warto wprowadzić do diety nutraceutyki. Pod tym tajemniczo brzmiącym terminem skrywają się produkty, które łączą w sobie wartości żywieniowe oraz cechy środków farmaceutycznych. Nutraceutykami mogą być zarówno konkretne składniki odżywcze, jak i gotowe produkty bądź półprodukty spożywcze, a ich spożywanie przynosi nam większe korzyści zdrowotne, niż te płynące z normalnej diety. W praktyce oznacza to, że spożywanie nutraceutyków ma pozytywny wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu, na przykład obniża poziom cholesterolu, zmniejsza ryzyko zawału serca czy poprawia metabolizm. Do najbardziej znanych nutraceutyków zaliczają się więc pomidory (z uwagi na wysoką zawartość likopiny z grupy bioflawonoidów, które są doskonałymi antyoksydantami), soja (bardzo bogate źródło izoflawonów), czosnek (naturalny antybiotyk, który może być także stosowany jako źródło substancji przeciwnowotworowych) czy oleje roślinne (źródło steroli i stanoli, wpływających korzystnie na poziom cholesterolu we krwi). Co ważne, nutraceutykami mogą być także odpowiednio skomponowane, naturalne suplementy diety, których przyjmowanie ma podobne działanie, jak spożywanie określonych produktów. Dla zdrowia i dobrego samopoczucia warto więc sięgnąć po Ravseen, Cleanseen czy Okseen firmy Dr Nona, które nie tylko zawierają odpowiednio zbilansowane dawki witamin i minerałów, ale także wspomagają działanie układu immunologicznego.

Wybierając naturalne produkty i przestrzegając kilku najważniejszych zasad prawidłowego odżywiania, możemy mieć pewność, że wspomagamy naturę i chronimy organizm przed chorobami. Pamiętajmy też o naturalnej suplementacji, która uzupełni niedobory mikroelementów, oraz codziennej dawce ruchu, co pozwoli nam utrzymać organizm w dobrej formie. Zwiększając swoją świadomość zdrowotną i żywieniową dajemy sobie gwarancję długiego życia i zmniejszamy ryzyko występowania wielu chorób – pamiętajmy o tym!