Wątroba – jak wspomóc jej działanie na co dzień?
Posted on 23 sie, 2014 in Dieta i żywienie, Medycyna naturalna, Oczyszczanie Organizmu | 1 commentWątroba to narząd szczególny – prawie zawsze pracuje na pełnych obrotach i jako jedyna potrafi się regenerować – żeby mogła się odbudować wystarczy jedynie 5% jej miąższu. Jednak pomimo tego, nie możemy zapominać, że należy jej się właściwe traktowanie – nie jest stworzona ze stali i tak jak pozostałe organy w naszym ciele może ulec przeciążeniu. Aby uniknąć takiej sytuacji postawmy na codzienną profilaktykę – w tym artykule podpowiadamy co wątrobie służy, a co nie.
W codziennej gonitwie z rzadka zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważnym dla utrzymania pełni zdrowia narządem jest wątroba. Po pierwsze – non stop działa jako wyspecjalizowana oczyszczalnia, usuwając szkodliwe matabolity oraz neutralizując groźne toksyny. Po drugie – to nieustająca w produkcji fabryka niezbędnych substancji tj. żółć (niezbędna do trawienia tłuszczów), niektóre enzymy i białka. Oprócz tego pełni wątroba jeszcze wiele innych znaczących funkcji – m.in przetwarza składniki odżywcze, magazynuje witaminy, uczestniczy w regulacji poziomu cukru i hormonów. Bez niej po prostu nie da się żyć! Szczególna troska należy jej się z jeszcze jednego powodu – nie jest unerwiona, dlatego sama z siebie nie zasygnalizuje bólem, że coś jest nie tak. O kłopotach dowiemy się dopiero, gdy dojdzie do obrzęku wątroby i zacznie ona napierać na okoliczne tkanki. Jeżeli są to dolegliwości przejściowe zbawienna może okazać się zwykła zmiana niekorzystnych nawyków żywieniowych. Jeżeli nie – lekarz pierwszego kontaktu skieruje was do specjalisty hepatologa lub gastrologa – aby rozpoczął leczenie. To opis wątroby z pozycji medycyny konwencjonalnej.
Funkcje wątroby z pozycji medycyny chińskiej
- Utrzynuje swobodny przepływ Qi
- Przechowuje krew
- Zarządza ścięgnami
- Otwiera sie w oczach, a manifestuje sie w paznokciach
Co to oznacza?
Utrzymanie swobodnego przepływu Qi jest to najważniejsz funkcja wątroby, a jej zakłócenie ma wpływ na różne dolegliwości np
- Zrównoważenie emocjonalne
- Dobre trawienie
- Wydzielanie żółci
- Regularne miesiączkowanie (czyli nieregularne miesiączki lub ZNP to problemy ze swobodnym przepływem Qi)
Przechowuje krew
Wątroba przechowuje krew i odpowiada za to, jaka jej ilośc aktualnie znajduje się w naczyniach. Jeśli aktywnosc fizyczna zwiększa się, to wątroba uwalnia krew włączając ją do obiegu, a kiedy się zmniejsza, to krew powraca do wątroby. Zaburzenie tej funkcji prowadzi do wielu patologii.
Zarządza ścięgnami
W medycynie chińskiej termin ściągna oznacza same ścięgna, ale takze więzadła i mięśnie. Ścięgna, które związane są z funkcją wątroby odnoszą się do zdolności kurczenia się i rozluźniania mięśni. Przy niedoborze krwi wątroby ścięgną nie są wystarczająco nawilżone i odżywione, co powoduje sztywność, przykurcz, drżenie, drętwienie. Te dolegliwości w dużej mierze dotyczą także sportowców, jednak medycyna konwencjonalna nie wiążę tych problemów z wątrobą. Tylko leczy się kontuzje różnymi sterydami.
Wątroba otwiera się w oczach
Na oczy wpływ mają wszsytkie narządy. Wątroba ma wpływ na:
- Zdolność oczu do rozróżniania kolorów – Qi wątroby
- Dobre ostre widzenie – krew wątroby
Zaburzenie Qi lub krwi wątroby może powodować następujące dolegliwości w oczach
- Niedobór krwi wątroby – niewyraźne widzenie
- Wznoszący się Ogień Wątroby – zaczerwienienie, bolesność lub podrażnienie oczu
- Wzbudzenie wiatru wątroby – drżenie gałek ocznych
Wątroba manifestuje się w paznokciach
Jeśli wątroba przechowuje odpowiednią ilośc krwi i właściwie nią zarządza, paznokcie są różowe i dobrze ukształtowane. Różnego rodzaju dysharmonie wątroby mogą powodować, iż paznokcie stają się blade, cienkie, kruche, łamliwe oraz, żę na ich powierzchni pojawiają się bruzdy
Zatem dbajmy o wątrobę! A to co najważniejsze – to również i w tym przypadku – właściwa prewencja i profilaktyka!
- wzdęcia, biegunki lub zaparcia,
- zwiększony apetyt na słodkie,
- wahania nastrojów,
- ciągłe zmęczenie,
- gorzki posmak w ustach
- uczucie rozpierania i kłócia w prawym boku
- zimne i wilgotne dłonie
- częste urazy mięśni lub ścięgien
- słabe paznokcie
- zespół napięcia przedmiesiączkowego
- nieregularne miesiączki
- drżenie powiek
- niewyraźne widzenie
- nasilenie innych dolegliwości (np. wzrost ciśnienia, czy wyższy poziom cholesterolu)
Jeżeli zaobserwowaliście u siebie kilka objawów z listy koniecznie zgłoście się do lekarza! Jeżeli podejrzewacie, że wątroba zaczyna niedomagać – warto przed wizytą lekarską wykonać tzw. próby wątrobowe (badanie z krwi, prywatnie to koszt około 30 zł). Jednak jeśli Wasz lekarz stwierdzi, iż wszyskie badania są Ok, a Ty masz np. rozdwajające sie paznokcie, wysteuję ciągłe zmęczenie czy u kobiet ZNP udaj się do terapeuty chińskiego, być może trzeba „udrożnić” przepływ Qi lub wzmocnić krew. Niestety niektóre dolegliwosci medycyna konwencjonalna diagnozuje 12.05, a medycyna chińska zdąży przed 12.00. Najlepiej połączyć te możliwości, bo obydwie medycyny doskonale uzupełniają się, a nie wykluczają.
Jak wspomóc swoją wątrobę – co zmienić, z czego zrezygnować?
Wątroba, tak jak inne ważne narządy, nie lubi , gdy się ją eksploatuje ponad miarę, dlatego najważniejsza jest dla niej lekkostrawna dieta na co dzień. Zrezygnuj z potraw smażonych i wysoko przetworzonych, które prócz tego że są ciężkostrawne, stanowią również źródło wielu toksycznych składników (m.in. spalone tłuszcze, konserwanty, przypalone białko, czy chemiczne polepszacze smaku i zapachu, nadmierna ilość cukru rafinowanego). Zamiast tego sięgaj po produkty tj. nieprzetworzony nabiał, mięso cielęce i drobiowe, ryże, chude ryby, warzywa czy świeże owoce, pieczone, duszone lub gotowane, bakalie, płatki owsiane, kaszę jaglaną. Odstaw kawę i wszelkie słodzone napoje, w zamian sięgaj po wodę i napary ziołowe (np. herbatkę Gonseen, która sprawdzi się doskonale także po zbyt obfitym posiłku – usprawni perystaltykę, zadziała delikatnie rozkurczowo). Polub takie warzywa jak karczochy, cykoria a także przyprawy – imbir, czy rozmaryn, które maja działanie regenerujące i odtruwające.
Z czego zrezygnować? Na pewno z alkoholu, który może uszkadzać komórki wątroby i prowadzić do takich problemów jak stłuszczenie, marskość, a nawet rozwój nowotworu, bogatych w cholesterol tłuszczów zwierzęcych, a także…głodówek – które wbrew przewidywaniom mocno obciążają naszą wątrobę! Zamiast tego stosuj kuracje oczyszczające – pij dużo płynów, sięgnij po herbatkę Gonseen oraz suplement diety Cleanseen, które w duecie szybko i efektywnie wyprowadzą z organizmu toksyny, zbędne produkty przemiany materii i nagromadzone masy kałowe. W tym czasie uzupełnij dietę w produkty bogate w minerały i witaminy – tj. Dakseen, czy Chocoseen.
Pamiętaj, że wątroba działa na zasadzie filtra – przechodzą przez nią wszystkie leki, dlatego nie nadużywaj ich (zwłaszcza przeciwbólowych zawierających paracetamol, niektórych antybiotyków czy środków antykoncepcyjnych). Postaraj się także zrezygnować z używek – mocna herbata, duże ilości kawy, papierosy – każda z nich może być dla twojej wątroby zabójcza!
Oprócz nawyków żywieniowych zmień również swoje podejście do zdrowia w ogóle – systematycznie przeprowadzaj badania kontrolne, w tym na obecność przeciwciał wirusa typu C, który może (nie wywołując żadnych niepokojących objawów) przez lata siać zniszczenie w komórkach wątroby, a wykryty zbyt późno doprowadzić do nieodwracalnych i wciąż jeszcze śmiertelnych zmian.
Pamiętaj także o właściwej higienie – zwłaszcza w sytuacjach, kiedy stołujesz się na mieście, kiedy korzystasz z publicznych toalet (w obydwu przypadkach wzrasta ryzyko zakażenia wirusem WZW typu A prowadzącym do żółtaczki pokarmowej). Wirusy typu B i C przenoszone są natomiast drogą płciową (ryzyko wzrasta wraz z ilością partnerów seksualnych) i przez krew – dlatego zwracaj uwagę na przestrzeganie podstawowych zasad higieny w zakładach fryzjerskich, czy studiach tatuażu.
Dla wielu osób sen nie ma nic wspólnego z wątrobą. Jednak chińczycy juz kilka tysięcy lat temu zwrócili uwagę na zależność snu w okreśłonych godzinach i oczyszczanie wątroby. Potwierdzają to też najnowsze badania. Nasza wątroba ma swoje maximum energetyczne w godz. 1.00 – 3.00 w nocy. Wtedy też ma najwyższą siłę oczyszczania, pod warunkiem, że nie musi już wspomagać układu trawiennego. Wątroba „wypoczywa” w pozycji leżącej, a oczyszcza sie podczas głębokiego snu. Dlatego też jeśli idziemy spać o godzinie 22.00, to w maksimum energetycznym wątroby, czyli w godz. 1.00 – 3.00 jesteśmy w głębokim śnie, wtedy oczyszczanie przebiega bardzo sprawnie. Dodatkowo należy wspomnieć, iż „odbudowa” naszego Yang najlepiej dokonuje sie w godz. 21.00 – 1.00 w nocy. Jeśli w tym czasie wciąż jesteśmy aktywni – oczyszczanie wątroby jest o wiele słabsze, a kiedy na dodatek mamy skłonności do nocnego podjadania musimy liczyć się z tym, że oczyszczenie jest praktycznie zerowe… Stąd nasze problemy ze zdrowiem, bo zatoksyczniony organizm i nie mający w sobie Yang nie jest w stanie dobrze funkcjonować. Wykonujemy badania i teoretycznie wg medycyny zachodniej jesteśmy zdrowi, wyniki są książkowe, amy czujemy sie fatalnie. Dlatego też tak banalny wydawałoby sie szczegół jak określona ilość snu, ale co ważne w określonych godzinach ma kluczowe znaczenie w oczyszczaniu, a zarazem prawidłowym funkcjonowaniu naszego organizmu. To nie są jakieś przestarzałe wierzenia naszej babci czy dziadka, tylko tak funkcjonuje natura, a jej nie mozemy oszukać….
Naturalne oczyszczanie wątroby – alternatywa dla farmaceutyków
Choć nasza wątroba jest organem praktycznie samowystarczalnym i doskonale sama radzi sobie z oczyszczaniem, czasem warto ją wspomóc. W aptekach dostępnych jest mnóstwo środków wspierajacych ten proces, jednak my pragniemy zaprezentowac metodę alternatywną – w 100% naturalną! Wypróbuj płukanie wątroby metodą Andreasa Moritza.
Tego potrzebujesz:
- min. 6 litrów soku jabłkowego, dobrej jakości!
- 4 łyżki stołowych Soli Epsom (siarczan magnezu = sól gorzka, sól angielska) rozpuszczone w 3 szklankach wody
- 1/2 szklanki oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia (extra virgin)
- 1/2-2/3 szklanki świeżo wyciśniętego soku z grejpfruta, najlepiej różowego
- litrowy słoik z zakrętką lub shaker
- słomkę
- odrobina cierpliwości i dobrej woli:)
Płukanie wątroby wymaga 6 dni przygotowań a następnie 16 do 20 godzin samego płukania. Najlepiej je przeprowadzać w czasie weekendu, kiedy mamy wolny wieczór i przedpołudnie następnego dnia – sól spowoduje wzmożone wydalanie, więc przebywanie w wygodnym dostępie do toalety jest bardzo wskazane.
Przygotowanie: Codziennie pijemy co najmniej litr (może być więcej) soku jabłkowego – albo świeżo wyciśniętego, albo naturalnego, NIE z koncentratu. Sok sączymy przez cały dzień, pomiędzy posiłkami (unikaj picia soku w trakcie, tuż przed i w ciągu dwóch godzin po posiłku, a także wieczorem). Kwas jabłkowy w soku jabłkowym rozmiękcza kamienie żółciowe i sprawia, że będą przechodziły przez drogi żółciowe łatwo i bezboleśnie. Sok jabłkowy ma także silne działanie oczyszczające, a jego właściwości fermentacyjne są pomocne w rozszerzaniu kanałów żółciowych.
Uwaga! Przez pierwsze dni, osoby bardziej wrażliwe mogą doświadczyć wzdęć i niekiedy biegunki – jest to zjawisko całkowicie naturalne i niegroźne.
W trakcie tych 6 dni staramy się unikać potraw chłodzących (lodów, mrożonek, zimnych napojów). Spowodują schłodzenie wątroby, tym samym ograniczając efekty płukania.Wszystkie napoje i potrawy powinny być ciepłe lub przynajmniej mieć temperaturę pokojową. Szczególnie wskazane są zupy, wykluczenie produktów pszenicznych, mlecznych i pochodzenia zwierzęcego. W tym okresie unikaj również suplementów (mogą za bardzo obciążyć nerki i wątrobę), lekarstw – o ile nie są one niezbędne.
Ostatniego dnia: Zjedz lekkie śniadanie – najlepsza będzie owsianka. Unikaj wszelkich cukrów, przypraw, produktów białkowych, oleju, szynki, orzechów, pieczywa, płatków i tym podobnych. Dozwolone są owoce i soki owocowe. Po godzinie 13.30 niczego już nie jedz, ani nie pij – dozwolona jest jedynie woda. Następnie zastosuj się do dokładnego rozkładu podanego poniżej.
18:00
Wypij 3/4 szklanki mieszanki soli Epsom. Choć jest ona wyjątkowo gorzka i odczuwasz nieprzeparta potrzebę przepłukania ust, zaczekaj około 20 minut. Sól gorzka ma właściwości rozszerzające dla traktów w wątrobie i woreczku żółciowym, dzięki czemu pozbywanie się kamieni będzie bezbolesne.
20:00
Wypij kolejne 3/4 szklanki roztworu soli Epsom. Spodziewaj się luźnych stolców, ta sól ma właściwości przeczyszczające.
21:45
wymyj dokładnie grejpfruty, wyciśnij z nich sok i wlej do słoika. Następnie dodaj ½ szklanki oliwy, zakręć szczelnie i potrząsając dokładnie wymieszaj. Jesli potrzebujesz iść do toalety zrób to teraz.
22:00
Stojąc przy łóżku jeszcze raz wstrząśnij mieszankę i wypij – dla zabicia smaku możesz wypić ją przez słomkę, lub po prostu zatkać nos. Połóż się natychmiast po wypiciu i przez około 20 minut pozostawaj nieruchomo, nic nie mów.
Możesz czuć wzmożoną aktywność po prawej stronie brzucha lub nawet czuć przemieszczające się kamienie! Ponieważ piłaś/eś sok jabłkowy i sól gorzką twoje kamienie są miękkie, a trakty elastyczne, więc nie doświadczysz ŻADNEGO bólu związanego z przemieszczającymi się kamieniami. Teraz możesz odpocząć/poczytać/zasnąć. Najlepiej, jeśli nie będziesz już wstawać (chyba że to bezwzględnie konieczne) do 6 rano.
Uwaga! W nocy i w ciągu pierwszych godzin poranka możesz czuć mdłości. Jest to głównie spowodowane silnym i nagłym wydaleniem kamieni żółciowych i toksyn z wątroby i woreczka żółciowego, co powoduje wpychanie mikstury z powrotem do żołądka. Mdłości miną w ciągu następnych kilku godzin.
6:00-6:30
Po przebudzeniu, ale nie przed 6:00 rano, wypij trzecią szklankę soli gorzkiej (jeżeli czujesz pragnienie wypij szklankę ciepłej wody przed wypiciem soli).Odpoczywaj, czytąj lub medytuj. Jeżeli czujesz się zmęczony możesz wrócić do
łóżka, choć lepiej będzie jeżeli pozostaniesz w pozycji pionowej.
8:00-8:30
Wypij czwartą, ostatnią, porcję soli, 3/4 szklanki.
10:00-10:30
Możesz wypić świeżo wyciśnięty sok owocowy.Po pół godzinie możesz zjeść jeden lub dwa kawałki świeżego owocu. Po godzinie możesz zjeść zwykły posiłek (lekkostrawny). Przed wieczorem lub przed następnym porankiem powinieneś wrócić do normalnych czynności i zauważyć pierwsze oznaki poprawy.Kontynuuj spożywanie lekkich posiłków przez następne 2-3 dni. Pamiętaj, że twoja wątroba i woreczek żółciowy przeszły właśnie poważną „operację”, jednakże bez szkodliwych skutków ubocznych lub kosztów.
Uwaga: Pij wodę jak tylko poczujesz pragnienie, prócz momentów zaraz po wypiciu soli i przez pierwsze dwie godziny po wypiciu mieszanki oliwy!
Od rana zaczniesz wydalać kamienie. Większość będzie koloru groszkowo-zielonego (tylko żółć może im nadać taki kolor) lub jasnożółtego – te są najmłodsze. Zauważysz, że będą one utrzymywać się na powierzchni wody – to dzięki soku jabłkowemu stały się miękkie i lekkie. Niektóre z jasnych lub białych kamieni będą tonąc wraz ze stolcem – to toksyny. Możesz też zauważyć unoszącą się na powierzchni wody „pianę” – zawiera ona miliony maleńkich ostro zakończonych kryształów cholesterolowych, które zazwyczaj zatykają kanaliki żółciowe – są one równie ważne do usunięcia jak i kamienie.
Kamienie okazują się być różnych kolorów i kształtów, a wychodzą nawet przez kilka dni po oczyszczaniu! Możesz się spodziewać dziesiątek, a nawet setek kamieni!
Po kilku dniach może się okazać, że wróciło zmęczenie i niestrawność, czyli stan, sprzed oczyszczania. Oznacza to, że część kamieni, które z sukcesem opuściły wątrobę, utknęło po drodze gdzieś w jelitach. Dlatego też niezbędne jest przeprowadzenie płukania okrężnicy (colonic cleanse). Można to zrobić w profesjonalnych salonach lub w domu (np. zestawem, który podłącza się pod bieżącą wodę).
CYKLICZNOŚĆ: Należy zachować odstęp minimum 3 tygodni pomiędzy każdym oczyszczaniem (dwa tygodnie przerwy + tydzień przygotowania sokiem jabłkowym). Aby móc mówić o sukcesie, konieczne jest przeprowadzenie 6-8 cykli. W przypadku alergii 8-10.
Takie oczyszczanie najlepiej przeprowadzać na wiosnę, jednak jeśli są objawy niedomagania wątroby możesz je wykonać nawet dzisiaj! Tą metodą pozbywamy się bez operacji kamieni z wątroby i woreczka żółciowego. Co ciekawe medycyna konwencjonalna nie wykrywa kamieni w wątrobie, gdyż są niewidoczne na USG, są stosunkowo “miękkie”, nie są zwapnione.
Lato, to okres w którym pozwalamy sobie na więcej niż w pozostałej części roku – zwłaszcza nasza dieta i skłonność do nadużywania używek pozostawia wiele do życzenia. Dlatego zanim sięgniemy po kolejnego hamburgera, wysokosłodzony napój lub kolejna dawkę wysokoprocentowego trunku – pomyślmy o swojej wątrobie. Jeżeli będziemy o nią dbać, ona odwdzięczy się długotrwałym, bezproblemowym funkcjonowaniem!
Opracowała
Elżbieta Kasztelaniec
Mikrobiolog
Specjalista Dietetyki Medycyny Chińskiej
Żródła
Andreas Moritz – Oczyszczanie wątroby i woreczka żołciowego
Paul Pichford – Odżywianie dla zdrowia
Jeremy Ross – Zang Fu – Systemy narządów Tradycyjnej Medycyny Chińskiej
Szkolenie z medycyny chińskiej
Doskonały artykuł, świetne połączenie informacji z medycyny zachodniej i chińskiej. Dziękuję o tej wzmiance o śnie. Zawsze babcia powtarza, że najzdrowszy i nabardziej wartościowy jest sen przed 24.00, ale nigdy nie wiedziałam dlaczego. Teraz w końcu to rozumiem 🙂