Antyoksydanty pomogą obniżyć nadciśnienie!

Naukowcy donoszą, że antyoksydanty pośród swoich licznych dobroczynnych dla organizmu ludzkiego właściwości mają również taką, która ucieszy zwłaszcza nadciśnieniowców – systematyczne uzupełnianie ich niedoborów pomoże skutecznie obniżyć doskwierające im zbyt wysokie ciśnienie! Tę rewelacyjną informację potwierdzają dwa niezależne badania – przeprowadzone przez zespoły naukowców z amerykańskiego Penn State Hershey Heart and Vascular Institute oraz izraelskiego Wolfson Medical Centre.

Antyoksydanty a nadciśnienie – dwa niezależne badania

Uczeni z Penn State dowiedli, iż witamina C – czyli jeden z najsilniejszych antyoksydantów występujących w naturze w połączeniu z umiarkowanym wysiłkiem fizycznym daje zaskakujące rezultaty: skutecznie redukuje ciśnienie! Choć jego poziom jest wciąż nieco wyższy niż u osób zupełnie zdrowych jest to odkrycie na wagę złota – jak podkreśla Dr Matthe Muller, główny autor badania – osoby ze zbyt wysokim ciśnieniem nie muszą się już obawiać, iż codzienne aktywności im zaszkodzą – wręcz przeciwnie – w połączeniu z antyoksydantami mogą mieć działanie umiarkowanie terapeutyczne!

Natomiast naukowcy z Izraela poszli o krok dalej – postanowili zbadać prostą zależność pomiędzy uzupełnieniem codziennej diety w antyoksydanty a nadciśnieniem w dłuższej perspektywie czasowej – badane przez nich osoby otrzymywały przez pół roku suplementy diety zawierające wspomnianą już witaminę C, a oprócz niej witaminę E, koenzym Q10 i selen.  Grupa kontrolna otrzymywała w tym czasie placebo. Jak wykazały badania przeprowadzone po 6 miesiącach u osób przyjmujących antyoksydanty zanotowano znacznie niższe ciśnienie tętnicze niż przed rozpoczęciem badania, a ponadto mniejszy poziom cholesterolu, wyrównany poziom cukru we krwi i lepszą elastyczność tętnic. U osób przyjmujących placebo nie stwierdzono podobnej zależności.

Antyoksydanty mają istotny wpływ na pracę układu krwionośnego

Jak zatem przedstawia się działanie antyoksydantów u osób chorujących na nadciśnienie na tle przeprowadzonych badań? Po pierwsze antyoksydanty minimalizują uszkodzenia w tętnicach, spowodowane przez wolne rodniki. Po drugie – oczyszczają arterie z odkładających się w nich płytek miażdżycowych, które utrudniają przepływ krwi i zmuszają serce do cięższej pracy. Tym samym antyoksydanty przywracają arteriom zdrowie i elastyczność – ostatecznym rezultatem jest znacznie niższe ciśnienie tętnicze!

Wniosek? Możesz zadbać o swoje zdrowie już dziś – uzupełniając codzienną dietę w antyoksydanty, które znajdziesz m.in. w olejach roślinnych, zbożach, owocach, warzywach, ziołach, przyprawach, kawie, herbacie oraz innych produktach pochodzenia roślinnego. Oprócz tego dobrze jest zażywać bogate w antyoksydanty suplementy diety, jak np. Okseen, Pulmoseen czy Goldseen.

antyoksydanty dr nona


Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *